Pages Navigation Menu

Milyonlarca öğrenci arasından kendini sıyıran bir öğrencinin kendi yorumunu katarak sunduğu özgün bilgiler

Bilgisayarın Sağlığa Etkileri

bilgisayarın sağlığa etkileri

Günlük yaşantımıza son 20 yılda hızlı bir şekilde giriş yapan bilgisayarların kullanımı, önlem alınmadığı taktirde böylesine bilinçsizce kullanılmaya devam eder ise sağlık sorunlarını da beraberinde getirecek gibi görünüyor. Bu sağlık sorunları nelerdir, bunları anlatmaya çalışacağımız makalemizi okuyarak bu konuda bilinçli bireyler haline gelebilirsiniz.

Bu sorunlardan bir tanesi birikimli travma bozukluklarıdır,

Bilgisayar çağının gelmesi ile birlikte getirdiği yeniliklerin yanı sıra kötülükleri de olmuştur. Yenilikler ile insanların günlük yaşantıları daha kolay hale gelmiştir. İnternet ile bilgiye ulaşma süresi gittikçe düştü. Haberleşme kolaylaştı ve bilgisayar programlarıyla bir çok işlemi daha kolay halledebilir hale geldik. Peki bu bizim için sürekli iyi olan bir şey mi orası tartışmaya açık olan bir konudur. İnternet bilinçsiz kullanıldığı taktirde bilhassa da mesleği gereği uzun süre başında vakit geçirmek gerekiyorsa çalışan kişilerde önemli sağlık sorunlarının olduğu tespit edilmiştir.

Bunlardan bir tanesi daha önce söylediğimiz gibi birikimli travma bozuklukları diye tabir edilen bir sağlık sorunudur. Bilgisayarın sağlığa etkileri isimli konumuzda bunu konuşacağız.

Bu tür rahatsızlıklar nasıl olabiliyor. En sık olarak boyun, omuz, kol ve el bileklerinde bulunan sinirlerde, kirişlerde ve kaslarda meydana gelmektedir. Ağrı, uyuşukluk ve gerginlik gibi şeylerin meydana geldiği ve böylesi belirtiler ile kendini gösteren birikimli travma bozukluklarının nedenlerini uzmanlar şöyle belirtmekteler. Kullanılan araçlarda olan ergonomik yetersizlik, çalışan kişilerin duruş ve oturuşlarında olan bozukluklar gibi sıralanabilmektedir. Uzun süre sabit bir şekilde çalışarak, kasların zorlanmasına neden olabilir ve kan akımını yavaşlatabiliriz. Bunun sonucunda ise kaslarda yorgunluk meydana gelir. El ve omuz bölgesinde ağrılar oluşabilmektedir. Bilgisayar başında çalışan insanlar hem pozisyonun sabit olması hem de tekrarlayıcı el hareketlerinin yapılması ile bunların daha çok artmasına neden olabilirler.

Yapılan test ve araştırmalarda elde edilen bilgilere göre, sürekli yazı yazan insanlarda dakikada oniki bin tane tekrarlayıcı hareket olduğu görülmüştür. Bu tekrarlayıcı hareketler, önlem alınmadığı taktirde zamanla sağlık sorunlarına dönebilmektedir. Alınabilecek önlemleri ise uzmanlar şöyle söylüyor. Yüksek hızda bilgisayar kullanan insanlar için 20 dakikada bir 1 dakika ve saatte bir de en az 5 dakika dinlenme aralığı vermek gerekmektedir. Bileklerin düz tutulması da önemli bir tavsiyedir.

Sağlık hafife alınmayacak bir konudur ve bilgisayarın sağlığa etkileri konusunu da hafife almadan daha duyarlı insanlar olmalıyız.

Bu oyun için en çok aranan terimler:

  • bilgisayarn salmza etkileri
  • n salna etkileri
  • bilgisayarın insan sağlığına etkileri
  • bilgisayarn insan hayatndaki etkileri
  • bilgisayarmz alakta ve yksekte ise nasl etkiler